Mir se vjen vizitor shpresoj te knaqesh tek ne!
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Adhurimi i muajit te Ramazanit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Angelinos
Admin


Numri i postimeve : 90
Age : 34
Location : Ergendwo in heimartland
Registration date : 08/09/2007

MesazhTitulli: Adhurimi i muajit te Ramazanit   Mon Sep 24, 2007 1:37 pm

Adhurimi nė muajin e Ramazanit

„ O ju qė besuat, agjerimi u ėshtė bėrė obligim sikurse qė ishte obligim edhe i atyre qė ishin para jush, kėshtu qė tė bėheni tė devotshėm". "(jeni tė obliguar pėr) Ditė tė caktuara, e kush ėshtė i sėmurė prej jush ose ėshtė nė udhėtim (e nuk agjeroi), atėherė ai (le tė agjerojė) mė vonė aq ditė. E ata qė i rėndon ai (nuk mund tė agjerojnė), janė tė obliguar pėr kompensim, ushqim (ditor), i njė tė varfėri e ai qė nga vullneti jep mė tepėr, aj o ėshtė aq mė mirė per tė. Mirėpo, po qe se e dini, agjerimi ėshtė mė i mirė pėr ju". "(ato ditė tė numuruara janė) Muaji i Ramadanit qė nė tė (filloi tė) shpallet Kurani, qė ėshtė udhėrrėfyes pėr njerėz dhe sqarues i rrugės sė drejtė dhe dallues ( i tė vėrtetės nga gėnjeshtra). e kush e pėrjeton prej jush kėtė muaj, le tė agjerojė aq ditė nga ditėt e mėvonshme. Allahu me kėtė dėshiron lehtėsim pėr ju, e nuk dėshiron vėshtirėsim per ju. (tė agjeroni ditėt e leshuara mė vonė). Qė tė plotėsoni numurin, tė madhėroni Allahun pėr atė se ju udhėzoi dhe qė tė falenderoni". Suretu EI Bakare, ajetet 183,184,185

Ky nėnshtrim ndaj urdhėrit tė Allahut pėrbėn adhurimin e sinqertė, e bėn njė tė vetėm adhurimin me realitetin e tij vullnetor, mendor dhe shpirtėror.
Agjeruesi, i cili ia ndalon vetes sė vet kėnaqėsitė e jetės pa asnjė imponim, presion apo ndonjė shkak tjetėr, pėrveē zbatimit tė urdhėrit tė Zotit, provon nė kėtė mėnyrė nėnshtrimin e tij ndaj urdhėrit tė Zotit dhe adhurimin e sinqertė per tė
Hadithi i shenjtė (thėnie e Pjegamberit(S.a.s) na e bėn tė qartė kėtė kur thotė:

"Agjeruesi, edhe sikur tė jetė nė shtrat, nėse nuk pėrfol ndonjė musliman tjetėr nė mungesė, konsiderohet adhurues."

Resulullahu (S), nga ana e tij, e ka bėrė tė qartė nė njė fjalim tė vyer shpirtin besimtar, i cili e dallon atė qė agjeron pėr Allahun me sinqeritet e besnikėri, duke u bėrė altar (Mihrab) i adhurimit. Aktiviteti trupor i agjeruesit, tė nėnshtruar ndaj urdhėrit tė Zotit, kthehet nė adhurim. Jo mė kot Resulullahu (S) e konsideronte gjumin e adhuruesit dhe frymėmarrjen e tij adhurim, pasi ato lindin e zvillohen nė njė trup adhurues, i cili ėshtė privuar nga kėnaqėsitė dhe gjėrat e dėshiruara e tė lejuara nė pėrgjigje tė urdhėrit tė Sundimtarit tė sė vėrtetės. Kėshtu ai ka thėnė: "Shpirtėrat tuaj nė agjerim janė tė Iavdėruar dhe gjumi juaj nė tė ėshtė adhurim".

Ali Ebin Musa Er-Rida (a) tregon se ka dėgjuar nga prindėrit e tij dhe gjyshi i tij Resulullahu (S), i cili ka thėnė:

" O njerėz! Kush nga ju gjatė kėtij muaji mirėson sjelljet e tij morale, ai do tė lejohet tė kalojė rrugėn (Siratin), ditėn kur tė rrėshqasin kėmbėt
nėpėr tė"

_________________
Nese prej meje mendja s'te hiqet,
Nese per mua zemra te digjet,
Ateher afrohu dhe me prit pak mua,
Se do te vij ngadal qe te them TE DUA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.rinia-shqiptare.yourme.enet
 
Adhurimi i muajit te Ramazanit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rinia Shqiptare :: Prezantimet/rregullat :: Bisedime per fen Islame-
Kėrce tek: